Haber

Asgari ücret için harekete geçtiler! Açtıkları pankarttaki rakamı görenler “İmkansız” demekten kendilerini alamadılar.

Minimum fiyat artışı için maraton başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım bugün Türk-İş Lideri Ergün Atalay ve TİSK Lideri Burak Akkol ile bir araya gelerek takvimi belirledi. Toplantıda alınan kararla Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk iki toplantısını 7 ve 14 Aralık tarihlerinde yapacak. Zam görüşmeleri başlarken Nakliyat İş Sendikası’na bağlı sendikanın davetiyle gündeme gelen çalışanlar DİSK’e, Beyoğlu’nda İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

“ASGAM ÜCRET 14 BİN 800 LİRA”

Eylemde personel, “Asgari ücret 14 bin 800 lira olsun, sefalet ücreti değil” yazılı pankart açtı. Eyleme direnişi kazanımlarla sonuçlanan Uzel Makine işçileri ve direnişi devam eden Neo Trend Dokuma çalışanları katıldı.

ASGARİ FİYAT PAZARLIKLARINI OYUN OLARAK DÜŞÜNÜN

Nakliyat İş Sendikası Genel Başkanı Ali İstek Küçükosmanoğlu yaptığı basın açıklamasında, taban fiyatın işçi ve ailesinin insanca yaşamasını sağlayacak düzeye indirilmesi çağrısında bulundu. Taban fiyatı sefaletin bedeli olarak nitelendiren Küçükosmanoğlu, Taban Fiyat Tespit Komisyonu toplantılarını orta oyun olarak değerlendirdi.

“6 AY SONRA YENİDEN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR”

Küçükosmanoğlu, komisyon toplantıları sonucunda alınacak kararda, işverenlerin menfaatlerinin korunacağını ve işçilerin ‘sefalet bedeli’ne mahkûm edilerek yoksullaştırılacağını belirtti. Küçükosmanoğlu, “14 bin 800 lira talebimiz 6 ay sonra tekrar güncellensin” açıklamasına devam etti.

İŞÇİLER SLOGAN ÇEKTİ

Basın açıklaması sırasında çalışanlar “Sefalet ücreti istemiyoruz” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu