Ekonomi

Bedava doğalgaz uygulaması ne zaman bitecek?

Bedava doğalgaz indirimi için tarihi araştırmalar başladı. Kış aylarının gelmesi ve havaların soğumasıyla birlikte konutlarda doğalgaz tüketimi artmaya başladı. Açıklanan kararnamenin ardından 1 yıl süreyle konutlarda 25 metreküp’e kadar doğalgaz tüketimi Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor. Peki bedava doğalgaz uygulaması ne zaman sona erecek? Ücretsiz doğalgaz indirimi son tarihi ne zaman?

Karara göre, 24 Nisan – 31 Mayıs 2023 tarihleri ​​arasında konut, ibadethane ve cemevi abonelerinin ilk fatura tahakkukları kapsamındaki sistem kullanım ücretlerinin tamamı ile 25 standart kübik doğalgaz tüketimine kadar sistem kullanım ücretlerinin tamamı ödenecek. 1 Mayıs 2024 tarihine kadar tahakkuk edecek müteakip faturalarda sayaçlar bulunur. Bakanlık bütçesinden ödenir.

Buna göre; 1 Mayıs 2024 tarihine kadar 25 metreküpe kadar doğalgaz tüketimi ücretsiz olacak.

Aylık 151,75 lira cebinizde kalacak

Türkiye’de konutlarda doğalgazın ortalama metreküp fiyatının (dağıtım ücreti ve vergiler dahil) 6,07 lira olduğu dikkate alındığında, yapılan hesaplamaya göre 25 metreküp doğalgaz, bir yıl boyunca konutların ısınma ve sıcak su ihtiyacına karşılık geliyor. yıl ücretsiz olacak ve vatandaşlardan aylık 151,75 lira ücret alınmayacak.

Bir yıllık dönemde bedava doğalgazın bedeli ise 1.821 lira olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu