Haber

Bitlis’te 1041 öğrenci yeniden eğitim gördü

Bitlis merkez ve ilçelerinde çeşitli nedenlerle okulu bıraktığı öğrenilen 1041 öğrenci, öğretmenlerin çabalarıyla eğitime geri kazandırıldı.

İl merkezinde, ilçelerde ve köylerde öğretmen grupları, öğrencileri okula kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Gittikleri her yerde ailelerini ve çocuklarını okuldan vazgeçiren öğretmenler, bugüne kadar 521’i kız 1041 öğrenciyi yeniden eğitime kazandırmayı başardı.

Güroymak ilçesine bağlı Tahtalı köyüne giden Milli Eğitim Şube Başkanı Metin Aygün ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Korkmaz, 13 yaşındaki Emsal Genç’i okula, 35 yaşındaki annesini de Açıköğretime gitmeye ikna etti. Lise.

Aralarında Şube Müdürü Aygün’ün de bulunduğu öğretmenler, daha sonra Konuksayar köyüne giderek 9 yaşındaki Mücella Üzerk’in okula gitmesini sağladı.

Geçen yıl Eylül ayından bu yana yürütülen çalışmalar sonucunda ilköğretimde 932, ortaöğretimde 109 öğrenci okula kazandırıldı.

Korkmaz, gazetecilere, okulların açıldığı günden bu yana kırsal kesimde okul terklerini önlemek için grupların çalıştığını söyledi.

Bu şekilde yüzlerce çocuğu okula getirdiklerini kaydeden Korkmaz, “Bunlardan biri Tahtalı köyümüzde yaşayan Emsal Genç kızımız. Kızımızı 8. sınıfa alırken annesini ikna ettik. ortaokul mezunu olan ,Açıköğretim Lisesi öğrencisi olmak için.Böylece anne kız birlikte okula gittiler.Eğitim kesintisiz oldu.Bu çalışmalarımızı yıl sonuna kadar açık ve örgün eğitimde devam ettireceğiz. Emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Okula getirilen Genç, “Bugün öğretmenlerim eve gelip benimle görüştüler ve beni okula kaydettirdiler. Spor Liseye gitmek ve başarılı bir sporcu olmak istiyorum. Okula döndüğüm için mutluyum dedi.

Anne Genç ise kızının bazı sebeplerden dolayı okulu bıraktığını belirterek, “Milli Eğitim Müdürü ve öğretmenler gelip kızıma yardım ettiler. Ben kızımın hedeflerine ulaşmasını istiyorum. emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kim katkıda bulundu.” o terimlerini kullandı.

kozakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu