Dünya

Ölüm Vadisi’nde bir rekor daha: Ünlü vadide ölçülen en yüksek gece yarısı sıcaklığı

17 Temmuz’da Dünya, inanılmaz bir 48.9°C ile şimdiye kadar kaydedilen en sıcak gece yarısına tanık olmuş olabilir. Potansiyel yeni kayıt rekor kıran sıcaklıklarıyla ünlüKaliforniya, Ölüm Vadisi’nde kırıldı.

Badwater havzası meteoroloji istasyonundan alınan kayıtlara göre, bu nokta 12:00 ile 01:00 saatleri arasında ulaştı.Ölçümler şimdilik süreksiz olsa da, onaylanırsa şimdiye kadar kaydedilen en yüksek gece yarısı sıcaklığını gösterecekler.

Yale İklim Bağlantıları’nda meteorolog. Jeff Ustaları New Scientist ile yaptığı görüşmede, bu rekor sıcaklığa gerçekten ulaşıldığından hiç şüphesi olmadığını söyledi. Ancak, bu kayıt en sıcak genel gece sıcaklığı olmayacak. Bu rekor, sıcaklıkların bütün gece 44,2°C’nin üzerinde kaldığı 16 ve 17 Haziran 2017’nin ortalarında kırıldı. Umman, Khasab Havalimanı’na ait.

Bunun resmi bir ölçüm olmadığını da bir kez daha belirtmek gerekiyor. Resmi dünya hava durumu kayıtları Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tarafından tutulmaktadır, ancak en yüksek gece yarısı sıcaklığı bunlardan biri değildir.

Ölüm Vadisi, dünyanın en sıcak yerlerinden biri olarak bunaltıcı sıcaklıklara yabancı değil. WMO ve ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden (NOAA) alınan bilgilere göre, Dünya üzerindeki tüm zamanların en yüksek sıcaklığıdır. 56.7°C burada 10 Temmuz 1913’te kaydedildi..

  • Son günlerde neden bu kadar çok sıcaklık rekoru arka arkaya kırılıyor?

Bununla birlikte, bu tıbbi kayıtların geçerliliğini çevreleyen tartışmalar vardır. 2012 yılında WMO, Libya’da 1922’de tespit edilen 58°C’lik rekor sıcaklığın 90 yıl sonra bir kayıt hatası nedeniyle geçersiz kılınacağını duyurdu.

Bu son potansiyel iklim rekoru, halihazırda rekor kıran bir ayda ABD’nin Güneyini ve Güneybatısını kavuran ve sınırları aşan başka bir sıcak hava dalgasının ortasında geldi. Şimdiye kadar, Temmuz en sıcak gün rekorunun üst üste kırıldığı ve aynı zamanda en sıcak haftaya tanık oldu.

Ve uzmanlar ayın kendisinin 120.000 yıldır gördüğümüz en sıcak ay olabileceğini varsayarken,İşler daha da kızışacak gibi görünüyor.

enezajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu