Ekonomi

Toyota satışlarında dünya rekoru

Toyota’nın küresel satışları Nisan-Eylül döneminde bir önceki yıla göre yüzde 8,3 artarak 5,6 milyon adede ulaşarak tarihi rekora ulaştı.

Japon şirket yaptığı açıklamada, mali yılın ilk yarısında küresel üretimin de iştirakleri Daihatsu Motor Co. ve Hino Motors Ltd. tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. Üretimin yüzde 10 artarak 5,7 milyon adede ulaştığını belirtti. .

Toyota ve Lexus markalı otomobil satışları tüm bölgeler arasında en yüksek artışı yüzde 22 ile Afrika’da kaydederken, bunu yüzde 17 ile Orta Doğu, yüzde 9,4 ile Kuzey Amerika ve yüzde 7 ile Avrupa takip etti. Şirketin satışları, Tayland ve Endonezya gibi yerlerdeki ekonomik yavaşlama nedeniyle Japonya hariç Asya’nın bazı bölgelerinde nispeten zayıf kaldı.

Tüketicilerin elektrikli araçlara yönelmesiyle Toyota’nın Çin’deki satışları yüzde 1’den az arttı. Japonya’da yarı iletken tedarikiyle ilgili sorunların azalmasıyla şirketin satışları yüzde 34 arttı. Toyota’nın elektrikli araç satışları altı aylık dönemde bir önceki yıla göre yüzde 38 artarak 1,8 milyon adede ulaştı.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Japan Mobility Show’da ülkedeki şarj ağının yetersiz olduğuna değinen Lexus Başkanı Takashi Watanabe, “Sayıları hâlâ sınırlı ancak Lexus’a özel şarj istasyonları için de bir program üzerinde çalışıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu